Overené ŠÚKL Zdravotnícka pomôcka bola skontrolovaná Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv pod číslom P94338
Na základné otázky pacientok súvisiace s touto problematikou odpovedal MUDr. Vladimír Bella.

Po chemoterapii beriem ešte Tamoxifen a musím častejšie chodievať na toaletu. Môže to súvisieť so zápalmi pošvy?

Pri užívaní Tamoxifenu sú pomerne časté zápaly pošvy, vaginálne výtoky a krvácanie ako aj svrbenie pošvy. Veľmi častým prejavom je aj atrofia vaginálnej sliznice a tá môže mať súvislosť aj s častým močením.

Výtery z pošvy mám stále negatívne, napriek tomu pociťujem istý diskomfort. Čo by mi pomohlo cítiť sa lepšie?

Môže to súvisieť s užívaním hormonálnej liečby, znižovaním ženských hormónov. Vhodné sú  krémy a hlavne gély, ktoré zabraňujú suchosti pošvy, hlavne tie, ktoré obsahujú kyselinu hyalurónovú, či už samostatne alebo ešte lepšie v kombinácii s kyselinou mliečnou.

Počas hormonálnej liečby musím pri sexuálnom styku používať lubrikant. Nie je to kontraindikované? Alebo si treba vyberať nejaký špeciálny?

Lubrikant nie je pri hormonálnej liečbe kontraindikovaný. Výber lubrikantov je veľmi široký v každej lekárni. Poradí vám aj lekár alebo sestra.

Pôsobí užívanie Tamoxifenu na prostredie v pošve? Ako?

Tamoxifen znižuje hladinu ženských hormónov, ktoré sú potrebné pri prirodzenej  tvorbe laktobacilov.  Laktobacily ubúdajú a premnožujú sa kvasinky alebo patogénne baktérie, a preto vznikajú výtoky pošvy.

Čo je vaginálna atrofia? Spôsobuje ju onkologická liečba?

Vaginálna atrofia je stenčenie a vyschnutie pošvovej steny. Vzniká poklesom hladiny ženských hormónov (estrogénov) v tele po prechode ako i po liečbe, ktorá má vplyv na hladinu estrogénov.  Spôsobuje ju aj onkoliečba. Vhodné je používať gél – najlepšie kombinácia kyseliny hyalurónovej a kyseliny mliečnej. Potláča prejavy vaginálnej atrofie.